Kiedy rozpocząć naukę języka obcego?

  • Dziecko 12-24 miesiące 
  • Dziecko powyżej 2 lat 


Katarzyna Trzak

Nauczyciel przedszkolny

Posługiwanie się więcej niż jednym językiem to dziś niemal standard. Wielu rodziców decyduje się, by ich pociechy od najmłodszych lat miały styczność z językiem angielskim. Są też tacy, którzy nie są do końca pewni, kiedy i w jaki sposób rozpocząć naukę dziecka. By rozwiać ich wątpliwości, zadaliśmy kilka pytań naszemu specjaliście – Katarzynie Trzak, wychowawcy w przedszkolu językowym.


Czy można określić, jaki jest najlepszy wiek, by dziecko rozpoczęło naukę języka obcego?

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za wcześnie. Dziecko powinno mieć z nim kontakt od pierwszych dni życia, co gwarantuje, że będzie perfekcyjnie osłuchane i nauka w przyszłości nie sprawi mu żadnych problemów, będzie czymś naturalnym, a nie przykrym obowiązkiem.

Jednak zdania na ten temat są podzielone. Według jednej grupy specjalistów drugi język należy wprowadzać, gdy dziecko już dobrze posługuje się językiem ojczystym, czyli w wieku około 3 lat, inni mówią, że dziecko jest gotowe na naukę języka obcego od pierwszych dni życia.

Czy fakt, że dziecko będzie uczyło się równolegle języka innego niż ojczysty nie wpłynie na rozwój jego umiejętności w posługiwaniu się polszczyzną?

Dzieci dwujęzyczne mają zwykle mniejszy zasób słownictwa z języka ojczystego, ale należy pamiętać, że znają te same słowa w dwóch językach, więc w zasadzie potrafią więcej niż rówieśnicy posługujący się jednym językiem.

Jak taka nauka malucha powinna wyglądać?

Początki nauki języka obcego powinny być jak najbardziej naturalne. Doskonale sprawdza się mówienie do dziecka po angielsku w codziennych sytuacjach. Coraz częściej rodzice decydują się na podział językowy w rodzinie – jedno z nich mówi do dziecka w obcym języku, nawet jeśli oboje są Polakami. Można także oglądać bajki w języku angielskim, słuchać angielskich piosenek. Bardzo popularna jest także metoda Helen Doron, która jak najbardziej sprawdza się w małych dzieci. Polega ona na nauce poprzez zabawę, ale bardzo istotny jest aspekt muzyczny. Dzieciom w przedszkolu odtwarzane są piosenki i wierszyki, które później rodzice powinni też włączać w domu. Podczas zabawy wychowawcy mówią do przedszkolaków wyłącznie po angielsku. Pierwsze lata nauki tą metodą to głównie zabawa, a następnie przechodzi się do rozwijania takich umiejętności jak pisanie i czytanie.

Czym zwykle rodzice motywują chęć wczesnego nauczania dziecka języka obcego?

Podstawową motywacją jest to, że w obecnym świecie bez znajomości języka obcego nie ma przyszłości. Angielski jest teraz potrzebny wszędzie, czasami nawet w Polsce. Jeśli dziecko nauczy się jednego języka obcego już w dzieciństwie – później będzie mu łatwiej.

Jeśli macie pytania do naszego specjalisty, piszcie na adres info@pielegnacjadziecka.pl

Przeczytaj również


Do góry

Komentarze