Zabawy dla niemowlaka od 10. do 12. miesiąca (cz.1)

  • Dziecko 6-12 miesięcy 


Redakcja

Zabawa w pierwszym okresie życia dziecka jest fundamentalną metodą codziennej nauki nowych umiejętności i sposobem poznawania przez maluszka świata. Poza wieloma aspektami rozrywkowymi zabawa jest wyznacznikiem rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. W okresie niemowlęcym jest niejako wstępem do przeprowadzania w okresie późniejszym zabaw bardziej złożonych, zaliczanych do kompleksowego procesu dydaktycznego. Dlatego jak najczęściej przeprowadzaj zabawy z maluszkiem, których efektem oprócz radości i uśmiechu będzie silna aktywizacja jego procesów rozwojowych.


Poniżej nasze propozycje zabaw odpowiednich dla Twojego maluszka, który już niebawem dumnie skończy roczek.

Chrupiemy i przesypujemy
Weź kilka dużych plastikowych kubeczków bądź pudełeczek np. po lodach. Do jednych wsyp chrupki albo np. nierozłupane orzechy włoskie. Pokaż dziecku jak przesypywać je z jednego do drugiej kubeczka. Powtórz czynność kilka razy, po czym pozwól dziecku naśladować Twoje ruchy i samodzielnie przesypywać chrupki/orzechy. Kiedy się wysypią pokaż  i wspólnie z dzieckiem pozbieraj je do pudełeczka.

  • Zabawa wspomaga rozwój motoryki małej dziecka. Rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczy świadomego ruchu w celu wypełnienia przedmiotu materiałami do zabawy.

Kolorowe piłeczki
Do zabawy użyj kolorowych piłeczek (cztery kolory) w wielkości takiej jak piłki do tenisa stołowego. Następnie weź cztery pudełka. Usiądź z maluszkiem na podłodze i rozsyp piłki. Najpierw pokaż dziecku piłeczkę i określ jej kolor. Następnie zacznij wrzucać piłeczki danego koloru do jednego pojemnika i poproś by dziecko zaczęło robić to z  tobą. Mimo, iż na początku dziecko nie będzie jeszcze doskonale segregować piłeczek według koloru, to powtarzaj zabawę, którą w przyszłości opanuje na tyle dobrze, by wprowadzać elementy utrudniające np. wymieniając piłeczki na owoce bądź elementy mniejsze, jak guziki.

  • Zajęcia bazujące na układaniu, wrzucaniu i zbieraniu przedmiotów pozwalają ćwiczyć zakres ruchów motoryki małej dziecka. Maluszek ćwiczy precyzję chwytania, celowego przemieszczania przedmiotów oraz utrwala się w pamięci dziecka szerszy zakres słów i sformułowań, którymi w okresie późniejszym  zacznie się sprawnie komunikować.

Znikający miś
Weź ulubiona zabawkę maluszka np. misia czy lalkę. Przywiąż do niej małą tasiemkę a następnie pokaż dziecku jak zabawka przemieszcza się pod wpływem Twojego pociągania sznureczkiem. Pozwól maluszkowi zrobić to samodzielnie. Następnie możesz zabawkę schować za uchylonymi drzwiami bądź pod kocem tak by wystawała tasiemka. Mimo, iż zabawka nie będzie widoczna dla dziecka, będzie ono świadome, że zabawka cały czas istnieje. Zatem poproś dziecko, by pociągnęło za sznurek i „odnalazło” misia.  Powtarzaj zabawę stosunkowo często aż zauważysz, że dziecko w pełni rozumie Twoje polecenia i samodzielnie je wykonuje.

  • Zabawa ta świetnie uczy dziecko mechanizmu znikania przedmiotów na skutek ich przemieszczenia i rozumowania że mimo, iż nie są widoczne, to nadal istnieją. Ponadto wykorzystując zabawkę dziecko chętnie uczy się posłuszeństwa i wykonywania prostych poleceń.

Mięciutka gąbeczka
Wprowadzenie prostych zabaw podczas kąpieli sprawia maluszkowi wiele radości. Wykorzystaj ten czas również do ćwiczeń przy użyciu gąbek i myjek, gumowych piłeczek. Namocz gąbkę i pokaż dziecku jak się ją wyciska. Następnie pozwól to samo zrobić dziecku. Pokaż dziecku jak zamaczać gąbkę w  wodzie i wyciskać wodę np. na rączkę bądź nóżkę.

  • Ćwiczenia w wodzie przy użyciu gąbek i myjek wspomagają rozwój sprawności manualnych dziecka oraz wzmacniają mięśnie rączek.

Przeczytaj również


Do góry

Komentarze