Ciemieniucha

  • Dziecko 0-6 miesięcy 


Redakcja

Nie pomylcie jej z ciemiączkiem! Podczas gdy ciemiączko to naturalne i potrzebne do prawidłowego wzrostu mózgu elastyczne spojenia czaszki, ciemieniucha to zmiany skórne występujące na główce dziecka. Czym się charakteryzują, jak im zapobiegać i jak je leczyć?


Niemowlę z owłosioną główkąJak powstaje i wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha powstaje wskutek nieprawidłowości pracy gruczołów łojowych przede wszystkim owłosionej skóry głowy. Jest to dziecięca odmiana łopotowego zapalenia skóry.

Zmiany zwykle zaczynają się pomiędzy 2. a 8. tygodniem życia dziecka od drobnych szarożółtych łusek i strupków, które są tłuste w dotyku i lekko się błyszczą. Pojawiają się przeważnie na owłosionej skórze głowy, czasami także w okolicy brwi. Zmiany te po jakimś czasie mogą utworzyć zwartą skorupkę.

Czym grozi ciemieniucha?

Ciemieniucha nie jest zasadniczo bardzo groźna dla dziecka, nie odczuwa ono bólu z jej powodu. Jednak nieusunięta może stać się przyczyną zakażenia i wypadania włosów, co świadczy o zaniedbaniu higieny malca.

Jak zwalczać ciemieniuchę?

Regularna pielęgnacja polegająca na kąpielach dziecka i myciu główki z pomocą odpowiednich preparatów powinna załatwić sprawę. Korzystaj ze specjalnych, delikatnych i pielęgnujących kosmetyków, takich jak Pielęgnacyjny Olejek do Kąpieli i Kojący Olejek do Kąpieli z linii dermokosmetyków Balneum Baby Basic opartych na naturalnych bioolejach. Oba olejki zawierają cenne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega, które pielęgnują skórę dziecka, a Kojący Olejek wzbogacono substancją przeciwświądową Laureth-6,5. Jest on przeznaczony do skóry szczególnie delikatnej i podrażnionej. Tymi olejkami umyjesz całe ciało i główkę dziecka, a skóra pozostanie czysta i głęboko nawilżona.

Jeśli  jednak dojdzie do zmian skórnych, należy je natłuścić ciepłą oliwką i pozostawić na dłuższy czas. Gdy po paru godzinach zmiany zmiękną, można je usunąć miękką szczotką do włosów dla niemowląt.

Gdyby mimo zachowania higieny zmiany nawracały lub pojawiały się w innych miejscach na nieowłosionej skórze dziecka, może to świadczyć o łojotokowym lub atopowym zapaleniu skóry, wymagającym konsultacji z lekarzem pediatrą.

Przeczytaj również


Do góry

Komentarze