Kąpiel noworodka (cz.1)

  • Dziecko 0-6 miesięcy 


Jadwiga Wadowska

Położna

Po wyjściu ze szpitala, młodzi rodzice są zdani na własne siły w kwestii opieki i pielęgnacji nowonarodzonego dziecka. Pomimo tego, że położna w szpitalu dała wiele porad w tym zakresie, rodzice dziecka przeżywają ogromny stres. Jedną z takich czynności jest kąpiel malucha.


Przygotowanie do kąpieli

Odpowiednie przygotowanie wszystkiego co jest potrzebne jest połową sukcesu. Często nasuwa się rodzicom pytanie, czy rzeczywiście robią to dobrze, czy nie zrobią krzywdy maluszkowi. Kąpiel powinna sprawiać przyjemność nie tylko noworodkowi, ale także rodzicom. Pamiętajcie, że wszystko powinno być pod ręką, aby bez problemu sięgnąć po potrzebne rzeczy.

Należy dobrze przygotować sobie kącik, aby nie sięgać po nic w momencie, gdy dziecko będzie już w wanience. Niezbędny jest odpowiedni dla pociechy olejek do kąpieli lub mydełko, miękka myjka najlepiej frotte, miseczka z przegotowaną wodą, waciki, patyczki do uszu, preparat do pielęgnacji pępka (zalecany przy wypisie ze szpitala), duży ręcznik, czyste ubranka, rożek oraz krem do pielęgnacji suchych i podrażnionych miejsc na delikatnej skórze dzicka (np. krem do pielęgnacji pupy).

Wanienka powinna być na wysokości wygodnej dla rodzica. Trzeba zadbać o temperaturę pomieszczenia, która powinna mieścić się w granicach 21-24ºC. Temperatura wody natomiast powinna wynosić ok.37’C. W momencie, gdy nie ma termometru wodnego, można bardzo łatwo temperaturę wody sprawdzić łokciem, gdzie skóra jest bardzo wrażliwa. Na dnie wanienki mile widziana jest pieluszka tetrowa.

Kąpiel powinna być przyjemnością dla dziecka, dlatego wszystkie ruchy należy wykonywać powoli, delikatnie i subtelnie, by nie przestraszyć i nie zniechęcić maluszka. Nie traktujemy kąpieli jak konieczności usunięcia brudu, ale jako moment, w którym możemy dziecku dostarczyć wielu pieszczot.


Przeczytaj również


Do góry

Komentarze