Kąpiel noworodka (cz.3)

  • Dziecko 0-6 miesięcy 


Jadwiga Wadowska

Położna

Po kąpieli przenieś dziecko na rozłożony wcześniej ręcznik, spokojnymi, delikatnymi ruchami osusz. Ciała dziecka nie trzemy, lecz osuszamy ruchami dotykowymi, aby nie uszkodzić i nie ocierać naskórka.


Pielęgnacja wrażliwych części ciała

Gdy maluszek jest zawinięty w ręcznik, specjalnymi patyczkami przeznaczonymi dla noworodków czyścimy uszka, wycieramy nosek. Teraz można dokładnie obejrzeć dziecko czy nie znajdują się niepożądane zmiany, potówki, czy w buzi nie ma pleśniawek. Jeżeli istnieje potrzeba to obcinamy paznokcie odpowiednimi nożyczkami. W zależności od stanu nawilżenia skóry i potrzeby stosujemy oliwkę, zasypkę lub inne wybrane przez rodzica kosmetyki. Należy pamiętać, aby nie nadużywać kosmetyków do pielęgnacji, gdyż mogą zaszkodzić skórze dziecka.

Idealnym rozwiązaniem jest kąpiel dziecka w Olejkach do kąpieli, dermokosmetykach przeznaczonych dla niemowląt i dzieci w każdym wieku, do kupienia w aptekach. Wówczas dodatkowe stosowanie oliwek czy balsamów nie jest konieczne. Specjalistyczne Olejki do Kąpieli, których receptura oparta jest na naturalnych olejach roślinnych idealnie myją, nawilżają i chronią delikatną i wrażliwą skórę dziecka.

Nie zapominajmy o zalecanej pielęgnacji pępka. Na rynku pojawiło się wiele preparatów do tego przeznaczonych, zatem należy stosować ten, który został polecony rodzicom jeszcze w szpitalu. Personel, który poznał maluszka wie, co dla niego jest najlepsze. Wykąpanego, wypielęgnowanego noworodka ubieramy i spokojnie można przejść do karmienia i snu.

Przeczytaj również


Do góry

Komentarze