Krzywica

 • Dziecko 0-6 miesięcy 
 • Dziecko 6-12 miesięcy 
 • Dziecko 12-24 miesiące 


Redakcja

Kiedyś powszechna, dziś coraz rzadziej atakuje, ale wciąż należy się jej wystrzegać. Jej przyczyną jest niedobór witaminy D3. Rzecz jasna chodzi o krzywicę. Jak ochronić przed nią dziecko i co robić, jeżeli okaże się, że malec jednak na nią cierpi? Odpowiadamy na te pytania i wyjaśniamy, czym jest krzywica, jak powstaje i jakie niesie z sobą zagrożenia.


Niemowlę leży na brzuchuPrzyczyny powstawania i objawy krzywicy

 • Krzywica powstaje wskutek niedoboru witaminy D3 w organizmie dziecka. Niedobór jest spowodowany niedostateczną ilością witaminy w spożywanym przez dziecko pokarmie, a także zbyt małą ilością promieni ultrafioletowych stymulujących syntezę witaminy D3 w skórze z prowitaminy.
 • Szczególnie narażone na krzywicę są dzieci karmione sztucznie lub sposobem mieszanym, ponieważ zawartość witaminy D3 w sztucznym pokarmie jest za mała. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest wielkomiejskie powietrze zanieczyszczone dymem i kurzem, blokujące swobodny przepływ promieni słonecznych. Podatne na krzywicę są niemowlęta otyłe, szybko rosnące, mieszkające w dużych miastach, otrzymujące niedostateczną dawkę witaminy D3. Krzywica atakuje maluchy w wieku od 3 miesięcy do 2 lat.
 • Konsekwencją niedoboru witaminy D3 w organizmie niemowlęcia są zaburzenia wchłaniania wapnia z jelita, wydzielanie nadmiernej ilości fosforanów z moczem oraz obniżenie stężenia wapnia w surowicy krwi. Ponieważ poziom wapnia obniża się, organizm ucieka się do produkcji parahormonu w celu pobierania wapnia z kości. To z kolei powoduje odwapnienie kości, ich słabość i kruchość, liczne deformacje, świadczące o krzywicy.
 • Jednym z pierwszych objawów jest pocenie się i miękkość potylicy, osłabionej i uginającej się pod ciężarem czaszki. Z czasem ulega ona spłaszczeniu, a pozostałe kości czaszki grubieją i nadają jej ostre kontury, zwiększając jednocześnie obwód głowy. Opóźnione zostają liczne procesy, w których główną rolę odgrywa wapno – zarastanie ciemiączek, pojawianie się zębów. Ponadto dochodzi do deformacji kostnych, takich jak koślawe lub szpotawe kolana, garb krzywiczy, płaskostopie, wady kręgosłupa i budowy klatki piersiowej. Te trzy ostatnie zostają niestety na całe życie. Inne konsekwencje to powiększenie się wątroby i śledziony, wzrost obwodu brzucha, wzdęcia i zaparcia i opóźnienie rozwoju motorycznego, na skutek wiotkości mięśni. Objawem jest także tężyczka. Wskazaniami krzywiczymi w podstawowych badaniach laboratoryjnych są spadek poziomu fosforu i wapnia oraz wzrost fosfatazy alkalicznej.
 • Odmianą krzywicy jest krzywica niedoborowa (hipowitaminoza D), skutkująca niedoborem wapnia. Wówczas objawy to niskie ciśnienie i zaburzenia pracy serca, zmiany pigmentacji skóry, kurcze mięśniowe, zaćma, opóźnienie rozwoju umysłowego. Niebezpieczeństwa można jednak z całą pewnością uniknąć, stosując się do zaleceń lekarzy

Zapobieganie i leczenie krzywicy

 • Zapobieganie krzywicy odbywa się poprzez karmienie dziecka piersią (pokarm matki ma odpowiedni poziom witaminy D3 zaprogramowany przez naturę) lub pokarmem sztucznym z domieszką witaminy D3. W razie potrzeby dziecku podaje się witaminę D3 wg przepisu lekarza, zwykle od 3. tygodnia życia. W przypadku leczenie lekarz odpowiednio zwiększa dawkę, którą należy podawać dziecku przez ok. półtora miesiąca.
 • Kolejna sprawa to wystawianie dziecka na odpowiednią ilość promieni ultrafioletowych. W naszym klimacie najlepsze warunki są latem, jednak cały rok warto spacerować na świeżym powietrzu, pamiętając jednocześnie o zabezpieczeniu skóry dziecka za pomocą kremów z filtrami. Już 1 minuta naświetlania promieniami odbitymi np. od liści drzew, markizy lub parasola (a więc w cieniu) wpływa na wytworzenie się odpowiedniej dziennej dawki witaminy D.

Hiperkalcemia

 • Hiperkalcemia, czyli nadmiar wapnia, powstaje wskutek przedawkowania witaminy D lub nadwrażliwości dziecka na nią. Objawy jej są bardzo różne – od nudności i wymiotów, poprzez zaparcia, niewydolność nerek i wzmożone pragnienie, po kamicę nerkową, wrzody żołądka, zapalenie trzustki, a nawet śpiączkę. Są to jednak przypadki niezwykle rzadkie i można ich uniknąć pod warunkiem, że dawkowanie witaminy D3 dla malucha dostosowuje lekarz prowadzący.

Przeczytaj również


Do góry

Komentarze