Ospa wietrzna u dzieci

  • Dziecko 0-6 miesięcy 
  • Dziecko 6-12 miesięcy 
  • Dziecko 12-24 miesiące 
  • Dziecko powyżej 2 lat 


Redakcja

Ospa wietrzna, powszechnie znana jako „wiatrówka”, to wirusowa choroba zakaźna atakująca bez wyjątku dzieci i dorosłych, którzy dotąd na nią nie zapadli. Przechodzi się ją bowiem tylko raz w życiu. Wirus ospy wietrznej pozostaje jednak uśpiony w organizmie i może ujawnić się w okresie osłabienia odporności w późniejszym życiu, jako półpasiec. Dzieci przechodzą wiatrówkę znacznie łagodniej, niż dorośli, jest to jednak dokuczliwa choroba, a przejście przez nią jest dla najmłodszych nieprzyjemne. Jaki jest przebieg choroby i jak ulżyć choremu maluchowi? O tym w naszym artykule.


Przebieg ospy wietrznej

Do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej, przez kontakt z osobą chorą. Za zakażenie odpowiedzialny jest wirus ospy wietrznej, Herpes virus varicellae. Pierwsze objawy występują po około 2-3 tygodniach od zakażenia. Zazwyczaj są to bóle głowy, wysoka gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Niemal jednocześnie (maksymalnie 2-3 dni później) pojawia się wysypka w postaci czerwonawych plamek rozprzestrzeniających się od tułowia przez twarz, ramiona i uda. Bywa, że wykwity atakują nawet wyjątkowo wrażliwe okolice oczu i ust. Plamki twardnieją, a następnie zamieniają się w pęcherzyki wypełnione surowicą, które pod wpływem drapania pękają, zamieniają się w strupki, po czym odpadają. Jeżeli drapanie jest silne, dziecku mogą pozostać blizny lub może wdać się zakażenie. Dlatego istotne jest, by zminimalizować swędzenie. Dziecko zaraża już na 2-3 dni przed pojawieniem się plamek, aż do chwili przyschnięcia ostatnich strupków.

Pamiętaj – gdy zaobserwujesz u dziecka wyżej wymienione objawy, zabierz je na wizytę lekarską, by upewnić się, że to na pewno ospa wietrzna. Podobne wysypki mogą mieć różnorodne przyczyny. Dopiero lekarz jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę oraz zalecić środki zaradcze.

Jak leczy się ospę wietrzną?

  • Leczenie polega na zbijaniu wysokiej temperatury w przypadku utrzymującej się gorączki oraz uśmierzaniu swędzenia.
  • Lekarz przepisze odpowiednie leki przeciwgorączkowe, pomogą też zimne okłady. Wskazówek szukaj w naszym artykule „Leczenie gorączki u dziecka.”
  • Lekarz zaleci też zapewne maść do smarowania wykwitów, która złagodzi świąd i zapobiegnie, przynajmniej częściowo, rozdrapywaniu strupków. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zapisać leki antyhistaminowe, uspokajające, antywirusowe lub immunoglobulinę. Możesz też poprosić farmaceutę o doradzenie Ci dodatkowych środków przeciwświądowych bez recepty.
  • Ponadto dbaj o higienę dziecka – pot wzmaga uczucie swędzenia. Myj mu często ręce, kąp je codziennie w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu (kilka kropel), szarego mydła lub rumianku. Nie szoruj podrażnionej skóry, osuszaj ją delikatnie dociskając ręcznik. Dziecko drapie się szczególnie w nocy, przez sen, gdy jest rozgrzane – zawczasu wywietrz zatem pokój i, jeśli nie jest zbyt zimno, pozostaw uchylone okno. Dodatkowo załóż dziecku cienkie rękawiczki do spania (albo tzw. „łapki-niedrapki”).
  • Coraz częściej zaleca się zaszczepienie dziecka przeciwko ospie, ponieważ mimo że przyjęło się uważać ją za niegroźną chorobę, to jednak zdarzają się poważne powikłania, a w grupie ryzyka oprócz osób dorosłych są niemowlęta. W Polsce szczepienie kosztuje ok. 100-150 zł, wykonuje się je po ukończeniu przez dziecko 9 miesiąca życia.

Do góry

Komentarze