Poczucie bezpieczeństwa u dziecka

  • Dziecko 0-6 miesięcy 
  • Dziecko 6-12 miesięcy 
  • Dziecko 12-24 miesiące 
  • Dziecko powyżej 2 lat 


Redakcja

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dziecko odczuwa ją szczególnie silnie. W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży było bezpiecznie odizolowane od świata w brzuchu mamy. W cieple i przyjemnym półmroku dostawało wszystko, co niezbędne do życia od mamy, a z zewnątrz docierały do niego jedynie przytłumione dźwięki i delikatne kołysanie, gdy mama poruszała się, lub samo zdecydowało się powiercić. Z chwilą narodzin nastąpiła drastyczna zmiana otoczenia – ostre światło, głośne dźwięki, zmiana temperatury, brak ciągłej bliskości mamy – wszystko to jest dla noworodka szokiem. Stąd tak ważne jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa po porodzie. Jak to zrobić?


1. Przytulaj

Dla dzieci, które przecież jeszcze nie potrafią mówić, dotyk mówi dużo więcej niż słowa. Przytulanie jest niezwykle ważnym składnikiem budowania poczucia bezpieczeństwa. Noś dziecko, bujaj je, pieszczotliwie łap za rączki i nóżki jak najczęściej. Wspaniałą formą kontaktu, mającą dobroczynny wpływ także na rozwój fizyczny dziecka, jest jego masaż – szczegółów szukaj w poradniku do pobrania na naszej stronie!

2. Mów

To, że przytulanie działa na dziecko jak balsam, nie oznacza, że mówienie nie ma sensu. Chociaż malec z początku nie rozumie, co do niego mówimy, to jednak pamięta nasz głos, a zwłaszcza głos matki, jeszcze z pobytu w jej brzuszku, ale i ojca jeżeli dbaliście o to, by dużo „rozmawiać z brzuchem”. Słuchając Waszych głosów już po narodzinach malec rozpoznaje je i czuje się bezpiecznie. Co więcej, dzieci do których dużo się mówi szybciej opanowują sztukę mówienia.

3. Bądź blisko

Niemowlęta do ok. 7-8 miesiąca życia nie zdają sobie sprawy, że gdy ktoś zniknie z ich pola widzenia, to nadal jest. Dlatego ważne, by stale były pod opieką kogoś bliskiego. Najważniejsi są rodzice, po trzech miesiącach można już wprowadzać opiekę dziadków.

4. Akceptuj

Podstawą poczucia bezpieczeństwa jest akceptacja. Kochaj dziecko takim jakie jest i okazuj mu cierpliwość, gdy płacze lub jest marudne. Gdy będzie czuło się akceptowane i kochane, będzie też spokojniejsze. Nie oczekuj, że wszystko zawsze będzie różowe. Przygotuj się i na trudniejsze chwile.

5. Zapewniaj ciepło i spokój

Chodzi nie tylko o odpowiednie ubranko, temperaturę w mieszkaniu i unikanie drażniących hałasów, ale i o harmonię w rodzinie. Kłótnie i stresy dorosłych wpływają na dziecko. Postarajcie się nie podnosić głosów i rozładowywać negatywne emocje nie w obecności dziecka, spokojnie rozmawiając. Zgrana rodzina buduje poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo wsparcie w takich sytuacjach jak zastrzyk, wizyta u lekarza, choroba, mają ogromne znaczenie. Dziecku przyda się też ulubiona rzecz, do której będzie mogło się przytulić, gdy zostawisz je np. pod opieką babci – może to być bawełniana pieluszka bądź pluszowa maskotka odpowiednia dla wieku dziecka. Czasami dziecko uspokaja grzechotka, gryzaczek, bądź smoczek.


Do góry

Komentarze