Potówki u dziecka

  • Dziecko 0-6 miesięcy 
  • Dziecko 6-12 miesięcy 
  • Dziecko 12-24 miesiące 
  • Dziecko powyżej 2 lat 


Redakcja

Pojawiają się nagle, czasem szybko znikają, ale często są długotrwałym problemem, a zawsze powodują u malucha dolegliwości związane z podrażnieniem i swędzeniem skóry. Przypominają drobną wysypkę, atakującą szczególnie wrażliwe obszary ciała, takie jak pachwiny i fałdy skórne, a także tułów. Mowa rzecz jasna o potówkach, które niejednokrotnie obserwujemy na skórze u noworodków i niemowląt. Skąd się biorą, czy można im zapobiec i jak je leczyć? Na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.


Przyczyny powstawania i objawy potówek

Potówki to skórne wykwity mające postać niewielkich, przezroczystych, białawych lub zaczerwienionych pęcherzyków. Postać zaczerwieniona oznacza stan zapalny. Potówka zwykła może przekształcić się w potówkę krostową lub zlać się w większe plamy. Zaognienie potówek i zmiana ich postaci na bardziej agresywną to sygnał, że po pomoc należy zwrócić się do lekarza. Właściwa pielęgnacja skóry dotkniętej problemem potówek jest niezwykle ważna, gdyż nieleczone potówki mogą ulec nadkażeniom przez bakterie i drożdżaki, a wtedy leczenie staje się bardziej skomplikowane.

Potówki powstają pod wpływem wilgoci i ciepła. W takim środowisku delikatna skóra dziecka nie czuje się dobrze. Jak sama nazwa wskazuje, głównym czynnikiem powodującym powstanie potówek jest pot, dlatego też potówki pojawiają się, gdy dziecko jest zgrzane i spocone. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj latem, ale także zimą i generalnie zawsze wtedy, gdy maluch jest zbyt grubo i szczelnie ubrany. Gdy ubranie nie dopuszcza powietrza do skóry, maluch się poci, a jednocześnie dochodzi do zamknięcia ujścia gruczołów potowych.

Jak zapobiegać występowaniu potówek?

  • Zakładaj dziecku kilka warstw ubrań, tak by w razie czego móc je rozpiąć lub zdjąć jedną warstwę, w ten sposób ochładzając ciało malca i nie dopuszczając do przegrzania.
  • Wybieraj ubranka dla dzieci z naturalnych, przewiewnych materiałów, np. bawełny ekologicznej. Garderoba nie powinna zbyt ciasno opinać brzdąca, to też może powodować przegrzanie.
  • Sprawdzaj, czy dziecko się nie zgrzało dotykając dłonią jego karku.
  • Wybieraj dermokosmetyki dla dzieci, które pozostawiają na skórze skuteczną, ale przepuszczalną warstwę ochronną, nie blokując ujścia gruczołów potowych, takie jak olejki do kąpieli Balneum Baby Basic.
  • Regularnie zmieniaj niemowlęciu pieluchę.
  • Pilnuj, by w domu nie było zbyt gorąco, regulując kaloryfer i wietrząc pomieszczenia.

Przeczytaj również


Do góry

Komentarze