Jak ojciec może zadbać o relacje z córką?

  • Dziecko 0-6 miesięcy 
  • Dziecko 6-12 miesięcy 
  • Dziecko 12-24 miesiące 
  • Dziecko powyżej 2 lat 


Redakcja

O ile z synem może być łatwiej Ci się dogadać, ponieważ szybciej znajdziecie wspólny, męski język, to już zrozumienie małej kobietki niekoniecznie musi być takie proste. Nie zrażaj się jednak niepowodzeniami i wsłuchaj w potrzeby córki, do początku jej dni aktywnie uczestnicząc w jej dorastaniu. Ojciec pełni w tym procesie niezastąpioną rolę. Dzięki niemu dziewczynka uczy się, jaka jest różnica między kobietą, a mężczyzną. W oparciu o kontakt z ojcem będzie budować swoje przyszłe relacje z mężczyznami. Jak zatem odpowiednio ją ukształtować?


Tata z córką bawią się na trawieMała księżniczka?

Chciałbyś uchylić córce nieba i sprawić, by poczuła się właśnie jak mała księżniczka. Uważasz, że zasługuje na to, co najlepsze – i słusznie. Każde dziecko jest wyjątkowe i zasługuje na dobrobyt. Chęć zapewnienia mu komfortowych warunków do rozwoju to naturalny instynkt rodzicielski. Jednak jeśli chcesz, by córka wyrosła na mądrą kobietę, nie możesz jej we wszystkim pobłażać i ustępować. Nie wszystko powinno być podane na tacy. Oczywiście noworodek i niemowlę wymagają bezwarunkowej opieki, ale już od ukończenia przez dziecko 2 roku życia warto wprowadzać zasady wychowawcze. Dwulatka nie może manipulować Tobą na zakupach, w kwestii zjedzenia obiadu czy chodzenia spać. Ustal kodeks reguł i konsekwentnie go przestrzegaj. Traktuj córkę jak partnerkę wyjaśniając jej zawsze co robicie i dlaczego. Ucz dokonywania mądrych wyborów i nagradzaj zawsze, gdy postępuje dobrze. Oczywiście nie szczędź jej czułości i ciepła, którego ogromnie potrzebuje.

Wspólne chwile

Powinno być ich jak najwięcej, a jeśli ze względu na pracę czy wyjazdy ich liczba jest ograniczona, tym bardziej zadbaj by były wartościowe. Wspólna zabawa to najlepszy sposób  na budowanie mocnej więzi między Wami. Czytaj córce książki, buduj domki dla lalek i misiów, pomagaj stawiać konstrukcje z klocków, baw się wszelkimi pojazdami dla dzieci. Nie strońcie też od sportu! To mit, że dziewczynkom podoba się jedynie zabawa lalkami. Spróbuj pograć z córką w piłkę nożną, a przekonasz się, jak bardzo jej się to spodoba!

Mama i tata

Wasza relacja też ma znaczenie. Obserwując, jak odnosisz się do partnerki, Twoja córka uczy się, na czym polega budowanie relacji z mężczyzną w dorosłym życiu. Okazywanie miłości, szacunku, wsparcia i zrozumienia sprawi, że córka podobnych cech będzie szukać w swoim przyszłym partnerze, a zatem ma większe szansę na znalezienie sobie mądrego i wartościowego mężczyzny, z którym stworzy udany związek. Pamiętaj, że dla córki każdy Twój gest i słowo mają znaczenie. Ponadto Wasz udany związek stanowi solidne oparcie i jest poczuciem bezpieczeństwa dla dziecka.

Przeczytaj również


Do góry

Komentarze