Kupujemy rowerek dla dziecka

  • Dziecko 12-24 miesiące 
  • Dziecko powyżej 2 lat 


Redakcja

Pierwszy rowerek trójkołowy może otrzymać już roczne dziecko. Oczywiście malec będzie w nim siedzieć, a Ty prowadzić pojazd. Natomiast dwulatek może już samodzielnie zacząć jeździć na rowerku wyposażonym w prawdziwe pedały. To doskonały prezent na drugie urodziny – dostarczy dziecku frajdy, a przy okazji jazda na nim będzie stymulować rozwój fizyczny malucha. A ile radości da Wam wspólna nauka jazdy! Zanim wybierzesz się do sklepu zastanów się jednak, jaki wybrać model i na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego dwuśladu Twojego brzdąca. Poniżej przedstawiamy krótką listę cech, jakimi powinien wyróżniać się odpowiedni rowerek dla Twojego szkraba.


Odpowiedni model

Dla rocznego dziecka odpowiedni będzie rowerek trójkołowy, plastikowy lub drewniany, bez pedałów. Dwulatkowi można już zafundować rowerek dwukołowy wyposażony w dodatkowe wsparcie do nauki jazdy w postaci doczepianych bocznych małych kółek, które potem można odkręcić. Ostatnio popularne stają się też tzw. rowery biegowe, dwukołowe rowery dla dzieci bez pedałów. Producenci twierdzą, że takie rowery nie tylko są trzykrotnie lżejsze od rowerów z pedałami, ale też ułatwiają dziecku naukę jazdy. Dziecko po prostu odpycha się nogami, może je unieść znad podłoża i balansować jadąc, a w razie czego z łatwością opuścić na ziemię. Wybór należy do Was – do Ciebie i małego rowerzysty.

Szerokość kół

Na początek wybierz 12 cali. Ta średnica jest odpowiednia dla dwuletniego dziecka, a co więcej pozwoli mu jeździć takim pojazdem do czwartego roku życia.

Koła pompowane

Mocne, o dość szerokich, grubych oponach. Nie kupuj dziecku roweru z plastikowymi kołami, gdyż są nietrwałe i mają gorszą przyczepność.

Błotniki

Zwróć uwagę, czy koła je mają. Przydadzą się podczas przejażdżki po deszczu.

Regulowane siodełko i kierownica

To warunek konieczny. Dzięki nim dostosujesz rowerek do indywidualnych potrzeb dziecka, jego wzrostu i zasięgu jego kończyn. Ponadto regulacja siodełka i kierownicy przedłuża żywotność pojazdu, pozwalając na dopasowanie go do wieku dziecka.

Wygodne siedzisko

Siodełko musi być także odpowiednio wyprofilowane, miękkie (ale nie za miękkie) i wygodne. Nie chodzi tylko o komfort, ale i prawidłowy rozwój malucha.

Mocna rama

Solidna rama to podstawa trwałości roweru. Męskim okiem oceń, czy pojazd nadaje się do jazdy w warunkach ekstremalnych, bo tych na pewno nie zabraknie gdy tylko malec połknie bakcyla cyklisty. Trwałość ramy nie oznacza jednak, że powinna być ona ciężka. Wręcz przeciwnie, lekka konstrukcja ułatwi dziecku manewrowanie rowerem.

Bezpieczeństwo

To nic, że rowerek jest w wersji mini. Powinien być wyposażony we wszystkie „dorosłe” systemy bezpieczeństwa – mocne hamulce, odblaskowe światełka na kołach, lampkę z przodu i z tyłu, a także dzwonek. Gdy od małego będziesz wpajać dziecku zasady bezpieczeństwa jazdy oraz nauczysz je używać dzwonka i lampek, te nawyki zostaną z nim na całe życie. Dodatkowo pamiętaj, by założyć dziecku dopasowany kask na czas jazdy! Najlepiej, gdy sam będziesz świecić przykładem w tym zakresie. A skoro mowa o świeceniu, to odblaskowe elementy ubrania dziecka (np. kamizelka albo opaska na rękaw), zwłaszcza w niepogodę lub o zmroku, także są warunkiem bezpiecznej jazdy. Dodatkowo dziecko powinno być wygodnie ubrane, najlepiej na cebulkę by można było zdjąć lub rozpiąć jedną warstwę, gdy malec zgrzeje się jazdą.

Gadżety

Koszyk lub bagażnik na ulubionego misia-towarzysza podróży lub plecak z wyposażeniem wędrowca, miejsce na bidon lub pompkę, kolorowe ozdoby – te wszystkie elementy wyposażenia sprawią, że rowerek nabierze osobistego charakteru, a dziecko go polubi i chętniej podejmie naukę jazdy.

Rowerek skrojony na miarę

Rowerek będzie miłą niespodzianką urodzinową, ale może zamiast zaskakiwać malca w domu zabierz go do sklepu na zakupy. Najlepiej wspólnie wybierzecie dany model, gdy dziecko będzie miało okazję dosiąść i wypróbować pojazd. Wówczas sprawdzicie wymiary i odległość nóżek od pedałów.

Przeczytaj również


Do góry

Komentarze